Školský recyklačný program, ktorého cieľom je prehĺbiť znalosti žiakov v oblasti triedenia a recyklácie odpadov a umožniť im osobnú skúsenosť so spätným odberom použitých drobných elektrozariadení a batérií.
Medzinárodný výchovno-vzdelávací program určený pre materské, základné, stredné a špeciálne školy. Cieľom programu je podpora školských komunít, ktoré vďaka vzájomnej spolupráci menia svoje environmentálne správanie, čím prispievajú k zmierneniu vplyvu školy na klimatické zmeny.
Projekt pre obce a školy, ktorý podporuje školy pri budovaní konkrétnych klimatických prvkov, ktoré slúžia zároveň ako príklady dobrej praxe napomáhajúce zmierňovať dopady zmeny klímy v slovenských mestách a obciach.
Projekt sa zameriava na staré a krajové odrody jabloní a hrušiek. Cieľom je v spolupráci s odborníkmi vysádzať ovocné vysokokmenné sady v areáloch základných a stredných škôl. Žiaci s učiteľmi sa tak budú podieľať na záchrane vzácnych odrôd a vysadené stromy môžu využívať aj pri výučbe rôznych predmetov.
Projekt zameraný na budovanie prírodných školských záhrad, ktoré slúžia na výučbu, rozvíjanie medzipredmetových vzťahov a zdokonaľovanie pestovateľských zručností žiakov. Dizajn, veľkosť a vyučovanie v záhrade závisia od podmienok a potrieb každej školy. Preto každá záhrada, ktorá učí je trošku iná.
Vzdelávací program, ktorého cieľom je poukázať na životný cyklus elektrospotrebičov od ich výroby cez každodenné používanie až po likvidáciu. Ukázať žiakom možnosti vlastného zodpovedného správania sa v tejto téme. Vytvorenie školskej „siete informácií“, kde budú mladí ľudia samostatne viesť vzdelávanie pre svoju školskú komunitu.
Projekt Jedlá zmena podporuje Zelené školy v 9 krajinách, aby zistili, ako robiť zodpovednejšie rozhodnutia v oblasti stravovania.
Program kvalitného a udržateľného stravovania a neformálneho vzdelávania o jedle a výžive pre materské, základné a stredné školy, ktorý pomáha v rozvoji kultúry zdravého stravovania a učí žiakov, odkiaľ jedlo pochádza, ako vzniká, ako vplýva na náš organizmus, ale aj to, ako ovplyvňuje svet, v ktorom žijeme.
Cieľom projektu je zavedenie systému zberu triedeného odpadu na slovenských materských, základných a stredných školách. Školy okrem samotných košov na triedený zber odpadov dostanú aj pravidelný servis (lektorovanie, mentorovanie, materiály a pod.) a finančnú podporu na realizáciu svojich aktivít v téme.
Mladí reportéri pre životné prostredie – YRE
Mladí reportéri pre životné prostredie (Young Reporters for the Environment, YRE) je vzdelávací program medzinárodnej Nadácie pre environmentálne vzdelávanie (Foundation for Environmental education – FEE), určený mladým ľuďom vo veku 11-25 rokov.
Skoč do života (v originále Mind the Gap) je inovatívny projekt, ktorý školu približuje ku každodennému životu. Jeho cieľom je rozvíjať zručnosti a postoje pre udržateľnú budúcnosť a prepojiť školské vzdelávanie s potrebami miestnych komunít. Je určený deťom vo veku 10-14 rokov.
Online projekt o biologickej diverzite prístupný pre všetky školy v Európe. Ako účastníci projektu si vyberiete jeden alebo viac stromov, ktoré budete sledovať počas celého roka.
Globálny vzdelávací program britskej prírodovedkyne Jane Goodall. Program umožňuje žiakom získavať povedomie o aktuálnych problémoch svojej obce či mesta a rozvíjať kľúčové kompetencie, nevyhnutné pre ich riešenie (ako napr. strategické myslenie, schopnosť riešiť problémy, schopnosť spolupracovať, komunikačné zručnosti a ď.).
Školský program vo formáte outdoorovej hry, vyvinutej za účelom získavania a šírenia informácií o environmentálnych záťažiach na Slovensku. Hra prebieha v troch krokoch: hráči počas hry hľadajú a určujú environmentálne záťaže, publikujú svoje údaje on-line a zbierajú body, teda skórujú.
Edukačný program postavený na práci s internetovým kalkulátorom ekologickej stopy školy. Učiteľom poskytuje moderné vyučovacie metódy, námety pre projektové vyučovanie a využitie IKT vo vyučovacom procese. Žiakom sprostredkúva nové vedomosti pomocou hravých aktivít počas samotného vyučovacieho procesu.
Projekt triedenia odpadu na školách. Motivovanie a zapojenie žiakov do triedenia odpadu formou praktickej environmentálnej výchovy,
Portál európskeho projektu, ktorý ponúka návrhy konkrétnych vzdelávacích aktivít pre školské využitie. Vznikol so zámerom sprostredkovať vedomosti a informácie orientované na získanie ďalších kompetencií a kritického chápania zmeny klímy, environmentálnej spravodlivosti a environmentálnej migrácie. Jeho cieľom je podpora aktívneho občianstva v globálnom rozmere.
Vzdelávacia šou, počas ktorej sa žiaci oboznámia so svetom energie. Cieľom šou je zábavným spôsobom vysvetliť žiakom aké rozličné zdroje energie máme na svete a na Slovensku k dispozícii, ako a na čo všetko energiu využívame a akým spôsobom sa dostane až ku nám domov.
Bezplatná edukačná platforma UNEP s tematikou životného prostredia, ktorá má slúžiť učiteľom, žiakom, rodičom a ostatným záujemcom o jej obsah a využívanie. 30 úloh pre študentov z celého sveta na oslavu, objavovanie a spojenie s prírodou.
Ponuka environmentálnej výchovy a vzdelávania SAŽP pre školský rok 2019/2020