Archív

Z Reykjavíku do Levíc – Hlas mesta

Peter Kováč pochádza z Levíc. V rokoch 2018-2019 bol podpredsedom miestnej organizácie Rady mládeže a aktívny dobrovoľník Červeného kríža a organizátor iniciatívy Za slušné Slovensko v Leviciach. Venuje sa hudbe, cestovaniu a je vášnivý milovník kávy. So svojim projektom Hlas mesta vyhral v roku 2019 cenu LEAF Award.

“Všetko začalo v deň mojich narodenín. Práve na moje narodeniny boli zavraždení Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina,” spomína Peter Kováč. “Niekoľko mesiacov po týchto tragických udalostiach sa konali komunálne voľby. Napriek náladám v spoločnosti ma šokovala nízka účasť vo voľbách. Začal som sa zamýšľať nad tým, ako je to možné.” V Leviciach, ktoré majú 33000 obyvateľov rozhodlo o zvolení primátora len 3000 z nich. 

“V tej dobe som čítal autobiografiu Jóna Gnarra Ako som sa stal starostom Reykjavíku a chcel som zmeniť svet,” hovorí Peter. Kniha popisuje príbeh pankáča, komedianta, recesistického kandidáta a nakoniec starostu islandského Reykjavíka. Je príbehom nekonvenčného myslenia, príležitostí, úspechov a chýb. Všetky tieto udalosti, myšlienky, dobré nápady, ktoré fungovali v zahraničí inšpirovali Peťa k hľadaniu spôsobu ako zvýšiť záujem ľudí o svoje mesto a verejný život. Pomaličky sa začala rodiť myšlienka, ktorá stála za projektom Hlas mesta.

Najväčšou inšpiráciou pre vlastný projekt, s ktorým Peter nakoniec vyhral cenu Leaf Award bola isladská platforma Betri Reykjavík (https://betrireykjavik.is/). Betri Reykjavík je online priestor, kde môžu ľudia z Reykjavíku zdieľať svoje nápady, podnety, sťažnosti a mesto ich počúva. Na začiatku stáli drobné podnety ako výsadba stromov alebo opravy chodníkov. Neskôr začalo mesto prostredníctvom tejto platformy financovať nápady svojich obyvateľov prostredníctvom participačných rozpočtov.

Peter kontaktoval riaditeľa spoločnosti, ktorá platformu na Islande prevádzkuje a začali sa rozprávať o tom, ako vybudovať podobný systém v Leviciach. Základná myšlienka bola, rovnako ako v Reykjavíku, ponúknuť všetkým občanom virtuálne miesto, kde si budú môcť pozrieť novinky o tom, čo sa v meste deje, zdieľať svoje nápady, podnety a rozprúdiť diskusiu.

Kľúčové bolo nadviazať spoluprácu s mestom: “Najlepšie nápady od občanov Levíc sme plánovali pravidelne prezentovať vedeniu mesta na dohodnutých stretnutiach. Vedenie mesta by mohlo najlepšie nápady osvojiť a financovať,” upresnil Peter návrh, ktorým mal pomôcť rozvíjať občiansku angažovanosť v Leviciach, “Chceli sme ponúknuť mestu možnosť počúvať hlas ľudí, viesť konštruktívny dialóg namiesto hádok, na aké sme zvyknutí zo sociálnych sietí.”

 

Víťaz Leaf Award

Medzitým ako pokračovali prípravy platformy Hlas mesta sa Peter s projektom prihlásil do súťaže LEAF Award. LEAF Award je podporný program pre mladých ľudí a podmienkou pre účasť v programe je vlastný projekt, ktorý okrem dobrého spracovania a nápadu, pomáha vytvárať lepšie Slovensko. Hlas Mesta sa dostal do finále súťaže o najlepší projekt a stal sa jedným z víťazných projektov daného ročníka.

“Rok 2019 bol plný nových skúseností,” hovorí Peter, “Absolvoval som ročný mentoringový program LeadUp organizácie Future Generation Next, s projektom Hlas mesta sme sa podieľali na spustení sútaže Sobi.eco a vďaka výhre v LEAF Award sme získali na náš projekt peniaze.”

V tej dobe začal mladý tím naplno pracovať na platforme. Do tímu sa pridali dizajnéri, študenti, ale aj stredoškolskí učitelia a starší ľudia z Levíc.

 

Návšteva na Islande

“V decembri som vycestoval na Island. Na Islande som sa stretol so zakladateľom platformy Betri Reykjavík Robertom Bjarmasonom. Vymenili sme si know-how, porozprávali o tom, čo môžeme robiť lepšie a akým chybám sa vyvarovať,” spomína Peter, “Bolo to najlepšie pracovné stretnutie aké som kedy zažil a doteraz sme s Robertom v kontakte.”

V roku 2020 sa tím organizácie znova rozšíril a mladí ľudia začali pracovať na ďalších projektoch. Zapojili sa do výzvy do participačného rozpočtu mesta Levice a na jar plánovali platformu dokončiť a spustiť.

 

COVID-19: Pomoc mestu pri zvládaní pandémie

Začiatkom roku udrela prvá vlna pandémie COVID-19: “Vypadli nám sponzori, ktorí začali mať obavy o vlastné firmy, odišli programátori a celý vývoj platformy sa zasekol,” spomína Peter na prvé krízové týždne.

Tím Hlasu mesta napriek tomu neprestal pracovať. “Počas pandémie sme sa začali sústrediť na iné veci. Povedali sme si, že počkáme kým pandémia skončí a potom sa k platforme vrátime. Spolu s Mestským mládežníckym parlamentom sme založili iniciatívu Tu sme. Bol to jednoduchý dotazník, kde sa mohol zaregistrovať každý, kto potreboval počas pandémie pomoc. Napríklad pomoc s nákupom, venčením psa alebo čímkoľvek iným. Hlásili sa nám ľudia, ktorí pomoc potrebovali, ale aj dobrovoľníci.”

Mladý tím pomáhal počas prvej vlny pandémie mestu aj s komunikáciou s občanmi a vytváral návody ako kontaktovať pomoc v prípade núdze… “Trošku sme suplovali úlohu mesta, čo sa týka informovania ľudí v kríze. Niektoré naše materiály sú doteraz umiestnené na informačných tabuliach v Leviciach. Snažili sme sa pomôcť aj miestnym podnikateľom, robili sme napríklad osvetu o donáške jedla…V intenzívnom tempe sme pokračovali aj v lete, keď kríza opadla. Organizovali sme verejné upratovania, letné kino, zasadili niekoľko stromov a vysadili bio-diverzitnú lúku.”

Na jeseň pokračovalo občianske združenie v aktivitách a pridali sa ďalšie. Mladí ľudia vytvorili prehľad odberných miest pri celoplošnom testovaní, ktorý sa používa dodnes alebo  zorganizovali zbierku pre útulok pre zvieratá, pri ktorej sa im podarilo vyzbierať viac ako 3000 eur. 

Postupne sa však začali vracať k pôvodnému plánu – vytvoreniu platformy na komunikáciu občanov a mesta, ktorá je teraz pred dokončením a vo fáze testovania. “Aktivity, ktoré sme počas roka organizovali nám veľmi pomohli aj pri hlavnom cieli nášho občianskeho združenia. Vybudovali sme si zázemie a spoznali nových ľudí. Máme stabilnú základňu levičanov, ktorí vedia kto sme, za čím stojíme a aké sú naše hodnoty a ciele.”

 

Príďte sa s Peťom porozprávať o tom čo sa naučil na Islande, ako s projektom Hlas mesta vyhral LEAF Awards alebo ako založil v Leviciach organizáciu, ktorá nakoniec pomáhala mestu aj pri zvládaní pandémie – 31. marca o 18:00 hod.

Prihláška na diskusiu: https://forms.office.com/r/8FaA5chp6r

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *