Archív

Aké online nástroje môžete využiť v práci s mládežou?

Na každý problém sa dá pozrieť aj ako na výzvu a práve tieto neľahké dni nás vedú k tomu, aby sme mysleli „outside the box“, využívali nové postupy, nástroje a (pokiaľ sa dá) prácu transformovali do online prostredia. Pre inšpiráciu vám budeme najbližšie obdobie dvakrát do týždňa predstavovať rôzne užitočné nástroje a platformy, ktoré môžete využívať na online vzdelávanie a online prácu s mládežou.

Nástroj, ktorý by sme vám radi dali do pozornosti je KAHOOT!

 

Vytvorte si vedomostné kvízy – Kahoot!

Ide o nástroj na vytváranie kvízov a podobných hier, ktorý sa dá využiť na zábavu, testovanie vedomostí, ale aj na prezentáciu rôznych tém. Premium verzia aplikácie, ktorá je inak platená, je v tieto dni voľne dostupná.

Aplikáciu vytvorili odborníci z nórskeho pedagogického prostredia a jej princíp je jednoduchý, no o to viac efektívny. Kvízy si buď vytvárate sami alebo podľa kľúčových slov a filtra si môžete vyhľadať už vytvorené verejne dostupné hry podľa tém, ktoré práve potrebujete.

Tvorca kvízu si vyberá či zadá otázky s možnosťami (pričom môže byť správna buď jedna alebo viacero odpovedí) prípadne otázky typu pravda – lož. Taktiež je na autorovi koľko času nechá súťažiacim na zodpovedanie jednotlivých otázok. Pri samotnej hre je potom dôležité nielen správne odpovedať, ale byť aj čím rýchlejší. Otázky môžete ozvláštniť pridaním obrázkov či GIFiek.

Kvíz je možné hrať buď jednorázovo v reálnom čase alebo ho nechať sprístupnený na dlhšiu dobu, pričom sa do neho účastníci zapoja  postupne keď budú mať na to priestor.

Nástroj využíva prirodzenú súťaživosť a chuť hrať sa, ktorú máme v sebe zakorenenú nielen v mladom veku. Výhodou aplikácie je automatická spätná väzba a možnosť vidieť priebežné výsledky spoluhráčov v reálnom čase. Pre niektorých je komfortné, že nemusia do hry zadať svoje pravé meno, ale stačí nickname.

Túto aplikáciu vrelo odporúčame učiteľom, rodičom, pracovníkom s mládežou, podnikateľom na vzdelávacie účely či zábavu. Kvíz je možné využiť napríklad aj na oživenie online konferenčných hovorov. Pre viac informácií a ľahšiu orientáciu v aplikácii sa môžete zúčastniť online webinárov, ktoré sú na ich stránke voľne dostupné a zadarmo.

Odkaz na stránku: https://create.kahoot.it/

 

Padlet – online nástenka na zdieľanie a spoluprácu.

Padlet je editovateľná online nástenná tabuľa, ktorá umožňuje ukladanie súborov, textov, komentárov, obrázkov, videí, zvukových súborov, miest na mape, odkazov na webové stránky a pod.

Tento webový priestor je vhodný na spoluprácu pri zhromažďovaní nápadov, brainstormingoch a zdieľaní informácií.

Aplikácia je dostupná na stránke www.padlet.com. Pre tvorbu a upravovanie násteniek je potrebná registrácia a prihlásenie sa buď prostredníctvom emailovej adresy, cez účet na sociálnych sieťach alebo prihlasovacie meno a heslo. Pri správnom nastavení môže byť nástenka zdieľaná aj pre neprihlásených užívateľov, avšak bez možnosti úprav a interakcie.

K dispozícii je okrem platených prémiových balíkov aj postačujúca bezplatná verzia. Obmedzenia sú najmä v počte vytvorených násteniek. Prémiové balíky je možné zadarmo vyskúšať na 30 dní.

Po prihlásení sa objaví profil užívateľa a jedným kliknutím na Vytvoriť padlet sa môže kreovať nástenka. Dôležité je v prvom kroku vybrať vyhovujúce rozloženie obrazovky (stena, polička, pod sebou, plátno, mriežka), nakoľko majú okrem vizuálu aj rozdielne funkcie.  Jednotlivými krokmi vás prevedie sprievodca v pravom rohu obrazovky. Nástenke postupne pridávate názov, popis, logo, pozadie a nastavujete súkromie.

Pridávanie príspevkov na padlet je možné tiež jediným kliknutím a ku každému príspevku jednotlivo priradíme parametre, akými sú štýl, farba, obsah, umiestnenie.

Všetky   parametre príspevkov   a celého   padletu   sa  dajú   modifikovať  aj   dodatočne.

Každý  padlet má  vlastnú adresu, kód  a link.  Hotové nástenky môžu byť zverejnené a zdieľané  rôznym spôsobom   podľa   potrieb  používateľa: verejne dostupné, chránené heslom, modifikovateľné inými užívateľmi, komentovateľné.   Zdieľanie padletu je možné aj prostredníctvom QR kódu.

Padlet je jednoduchý, ale užitočný vzdelávací nástroj, najmä svojou funkciou rýchlo a v reálnom čase prehľadne zhromaždiť veľké množstvo obsahu na jednom mieste.

Užitočnou funkciou Padletu je, že príspevky môžu byť uverejňované anonymne. Výhodou aplikácie je aj to, že nie je potrebné inštalovať program do počítača, je bezplatná a umožňuje online kolaboráciu a zdieľanie výsledkov.

Každý padlet je   teda   individuálna   nástenka,  prispôsobená  čo   najviac   potrebám   používateľa.

Využitie ma široké: napr. v školskom prostredí, pri biznis stretnutiach, plánovaní a riadení projektov, brainstormingu, získavaní spätnej väzby, zhromažďovaní výstupov z pracovných skupín, workshopov, konferencií a mnoho iných.

Okrem pracovného využitia je Padlet vhodný aj na súkromné účely, plánovanie ciest, eventov, ukladanie spomienok, obrázkov a dôležitých odkazov – ako pri reálnej korkovej nástenke.

 

MailChimp – silný nástroj na váš e-mail marketing.

E-mail marketing je jedným z najkontroverznejších spôsobov propagácie, zároveň však stále jedným z najúčinnejších.

Jednoducho povedané, e-mail marketing je posielanie e-mailov za účelom propagácie a budovania vzťahov. Jeho najväčšou výhodou je, že odberatelia vašich noviniek majú o vaše produkty skutočne záujem.

Najrozšírenejšou platformou na e-mail marketing stále zostáva MailChimp (https://mailchimp.com).

 

Začať pracovať s MailChimpom je jednoduché a väčšinu funkcií, ktoré budete potrebovať nájdete aj v bezplatnej verzii. Ak je váš zoznam mailových adries menší ako 2 000 ľudí a nebudete posielať mesačne viac ako 12 000 emailov, nezaplatíte za MailChimp ani euro.

V MailChimpe nájdete množstvo responzívnych šablón, editor pre úpravu obrázkov, možnosť tvorby vlastného dizajnu pomocou HTML a CSS a ďalšie funkcie. Oceníte aj možnosť tvorby rôznych vyskakovacích okien a formulárov, které môžete ľahko upravovať a zbierať pomocou nich ďalšie e-mailové adresy.

Vaše kontakty budú uložené v databáze MailChimpu. Cez túto službu budete zasielať emaily a sledovať úspešnosť vašich kampaní. Kontakty môžete exportovať, importovať a k e-mailovým adresám si môžete pridávať vlastné polia s informáciami. Odberatelia, ktorí už o vaše novinky nebudú mať záujem sa môžu automaticky odhlásiť a MailChimp vašu databázu upraví.

MailChimp je jednoduchý, silný a lacný nástroj. Najdôležitejšie na e-mailovom marketingu je však poskytovať hodnotný obsah. Ľudia sa na odber vášho newslettera neprihlásia preto, aby boli bombardovaní reklamou, ale očakávajú zaujímavé informácie. Len ak im ich budete poskytovať, udržíte si odberateľov na vašom zozname.

 

Trello: silný nástroj na manažovanie projektov

Trello je vynikajúci nástroj na manažovanie projektov, ktorý sa dá takmer plnohodnotne používať aj v bezplatnej verzii. Rovnako ako mnoho iných služieb funguje Trello v cloude. Znamená to, že s rovnakými dátami môžete pracovať kedykoľvek a v akomkoľvek zariadení.

Aj keď môžete Trello používať ako aplikáciu na udržiavanie poriadku vo svojich osobných úlohách, primárne je určený na tímovú prácu a spravovanie väčších projektov.

Aplikácia používa obľúbený systém kariet. Pracovné prostredie Trella tak pripomína nástenku, na ktorú lepíte papierové bločky s poznámkami.

Ku každému projektu si v aplikácii vytvoríte nástenku a pridáte pracovný tím. Úlohy, ktoré potrebujete v projekte riešiť, si na nástenke nastavíte ako karty. Ku kartám môžete pridávať kometáre, odkazy, checklisty, úlohám môžete nastaviť priority, termíny alebo pridať prílohy. Všetky záznamy môžete v Trelle ľubovoľne presúvať.

Bezplatná verzia Trella je plne funkčná. Platená verzia je založená na možností pripájať funkcie tretích strán a vytvoriť ešte silnejší nástroj. Ovládanie aplikácie je intuitívne a zvládne ho aj človek, ktorý bežne nepracuje s pokročilejšími aplikáciami na správu úloh.

Aplikáciu si môžete stiahnúť na https://trello.com/

 

Potrebujete rýchlo zostrihať zábery z mobilného telefónu a vytvoriť nenáročné videá na sociálne siete?

V dnešnej dobe vám stačí mobilný telefón a niektorá z desiatok dostupných aplikácií na spracovanie videa. Jedna z tých zaujímavejších je aplikácia Quik, šikovný nástroj na rýchlu tvorbu videí od spoločnosti GoPro.

Quik je aplikácia určená primárne pre majiteľov GoPro kamier, môžete ju však používať aj samostatne. Dá sa používať zdarma na mobilných telefónoch iPhone a na zariadeniach s operačným systémom Android a to bez akýchkoľvek predchádzajúcich znalostí tvorby videa.

Už na prvý pohľad je zrejmé, že aplikácia slúži na tvorbu videa systémom „nahraj – uprav – publikuj“ a možnosti editácie sú prispôsobené tomuto konceptu. Proces tvorby videa je jednoduchý: vyberiete zábery z vášho mobilného telefónu, nastavíte jeden z dostupných filtrov a aplikácia pridá do vášho videa prechody, efekty a hudbu. Následne môžete video ďalej zostrihať a pridať text. Hotové video môžete zdarma exportovať a publikovať na svojich sociálnych sieťach.

Aplikácia Quik na Google Store: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.stupeflix.replay&hl=sk

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *