Archív

Aké online nástroje môžete využiť v práci s mládežou? Padlet – online nástenka na zdieľanie a spoluprácu.

Padlet je editovateľná online nástenná tabuľa, ktorá umožňuje ukladanie súborov, textov, komentárov, obrázkov, videí, zvukových súborov, miest na mape, odkazov na webové stránky a pod.

Tento webový priestor je vhodný na spoluprácu pri zhromažďovaní nápadov, brainstormingoch a zdieľaní informácií.

Aplikácia je dostupná na stránke www.padlet.com. Pre tvorbu a upravovanie násteniek je potrebná registrácia a prihlásenie sa buď prostredníctvom emailovej adresy, cez účet na sociálnych sieťach alebo prihlasovacie meno a heslo. Pri správnom nastavení môže byť nástenka zdieľaná aj pre neprihlásených užívateľov, avšak bez možnosti úprav a interakcie.

K dispozícii je okrem platených prémiových balíkov aj postačujúca bezplatná verzia. Obmedzenia sú najmä v počte vytvorených násteniek. Prémiové balíky je možné zadarmo vyskúšať na 30 dní.

Po prihlásení sa objaví profil užívateľa a jedným kliknutím na Vytvoriť padlet sa môže kreovať nástenka. Dôležité je v prvom kroku vybrať vyhovujúce rozloženie obrazovky (stena, polička, pod sebou, plátno, mriežka), nakoľko majú okrem vizuálu aj rozdielne funkcie.  Jednotlivými krokmi vás prevedie sprievodca v pravom rohu obrazovky. Nástenke postupne pridávate názov, popis, logo, pozadie a nastavujete súkromie.

Pridávanie príspevkov na padlet je možné tiež jediným kliknutím a ku každému príspevku jednotlivo priradíme parametre, akými sú štýl, farba, obsah, umiestnenie.

Všetky   parametre príspevkov   a celého   padletu   sa  dajú   modifikovať  aj   dodatočne.

Každý  padlet má  vlastnú adresu, kód  a link.  Hotové nástenky môžu byť zverejnené a zdieľané  rôznym spôsobom   podľa   potrieb  používateľa: verejne dostupné, chránené heslom, modifikovateľné inými užívateľmi, komentovateľné.   Zdieľanie padletu je možné aj prostredníctvom QR kódu.

Padlet je jednoduchý, ale užitočný vzdelávací nástroj, najmä svojou funkciou rýchlo a v reálnom čase prehľadne zhromaždiť veľké množstvo obsahu na jednom mieste.

Užitočnou funkciou Padletu je, že príspevky môžu byť uverejňované anonymne. Výhodou aplikácie je aj to, že nie je potrebné inštalovať program do počítača, je bezplatná a umožňuje online kolaboráciu a zdieľanie výsledkov.

Každý padlet je   teda   individuálna   nástenka,  prispôsobená  čo   najviac   potrebám   používateľa.

Využitie ma široké: napr. v školskom prostredí, pri biznis stretnutiach, plánovaní a riadení projektov, brainstormingu, získavaní spätnej väzby, zhromažďovaní výstupov z pracovných skupín, workshopov, konferencií a mnoho iných.

Okrem pracovného využitia je Padlet vhodný aj na súkromné účely, plánovanie ciest, eventov, ukladanie spomienok, obrázkov a dôležitých odkazov – ako pri reálnej korkovej nástenke.

Soňa Štefančíková

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *